Anahatları ile Skiller

Aşağa gitmek

Anahatları ile Skiller

Mesaj  BeTeRBöCeK Bir Ptsi Haz. 14, 2010 1:54 pm

-Skiller-

Oyunda seçtiğiniz alana göre geliştirmeniz gereken skill(beceri)ler var. Skilllerimizi şehir girişlerinde bulunan Skill Tutor isimli amcadan alıyoruz. Bu amcaya tıkladığımızda açılan pencerede üç sekme (skill,Stunt ve title) var. Skill sekmesinden ana skillleri alıyoruz. Hey yeni skill aldığımızda bununla ilgili alet otomatik olarak veriliyo. Örneğin sewing skili aldığımızda dikiş dikmemize yarayan sewing kit i de yanında veriyo. Stunt; ana skilerin alt kategorileridir. Becerilerimizi geliştikçe bunları da almamız gerekiyo. Title sekmesinde ise geliştirdiğimiz skille ilgili unvan satın alabiliyoruz bu unvan oyunda ismimizin yanında görünüyor. Meslek gibi bişey. Ana skillleri ilk seferde bir kere almamız yeterli ama stunt skill alabilmemiz için çalışıp stunt puan kazanmamız gerekiyor. Her 4 skill puanında 1 stunt skill alma hakkımız var. Ana skill puanımız 31 e ulaştığında puan kazanmaya devam edebilmek için yine skill tutordan 2. aşamaya geçmemiz gerekli. En fazla 8 ana skill i 2. aşamaya geçirebiliyoruz.

Skilller 4 grupta toplanmış:

I. Initial Skills : Voyage, Eloquence, Sea Battle:

Bunlar oyuna ilk girdiğimizde satın almamıza gerek olmayan bize verilmiş olan skilllerdir.

A. Voyage:

Gemileri upgrade etmek için gerekli olan bir skill. EXP puan kazanamak için çok çalişmaya gerek yok denizde giderken kendiliğinden artıyo. Ayrıca Dockerden aldığımız �scort task yaparken de arttırabiliriz. Yada açık denizde( high sea) kuytu bi köşeye parkedip gemiyi bırakabilirsiniz ama geminizde trader goods olmamasına dikkat edin. En çok puan kazanmanın yolu da fırtınaların içine girmektir. Fırtınada geminiz ve adamlarınız çok hasar görür bu yüzden yanııza Repair kits ve medic kits alın.

Stunt skiler:

1. Alert �active,: Deniz savaşlarında attack ve defense güçlendirir. Kullanıldığında gemi en düşük hızda gider, 30 SP harcar, Lvl 1 de 10 sn sürer her lvl atladığınızda 5 sn daha artar. Diğer 2 voyage stunt skilllerle birlikte kullanılamaz. Düşmanları çabuk öldürmenizi sağlar ve savaşta daha üzün süre dayanmanızı sağlar. Ama hızınızı yavaşlattığı için düşmanların menzil dışına çıkmasına neden olur.

2. Pursuit �active: Deniz savaşında kullanılır, gemini hızı seçtiğniz hedefe doğru artar. Kullanıldığı zaman düşman toplarının geminizin gövdesine verdiği zarar artar sizin toplarınızın isabeti düşer. 30 SP harcar. Lvl 1 de 30 sn sürer her lvl artışında 5 sn artar. Yön değiştirdiğinizde veya diğer stunt skill kullandığınızda etkisi geçer. Eğer ramming kullanıyosanız, düşman kaçıyosa kullanmakta fayda var veya düşmandan kaçarken en uzakta olan gemiyi seçip bu özelliği kullanabilirsiniz.

3. Full Speed �active: Açık denizde , deniz savaşında ve offshore de geminin hızını arttırır. Sadece yelkenleriniz %60 dan fazla hasar almışsa kullanılabilir. Kullanıldığı zaman top atışı yapamazsınız. 30 SP harcar. Lvl 1 de 10 sn sürer her lvl atladığınızda 5 sn artar. Diğer stunt skileri kullanıyosanız bu diğerlerinin yerini alır. Hasar aldığınızda düşmandan kaçmak için iyidir. Düşmanınız sizden hızlıysa veya top menzili varsa kullanmanızı önermem.

B. Eloquence:

Zengin olmak istiyorsanız bu skili geliştirmelisiniz. Ayrıca Merchant Guild Quest ve Scebario Quest yapıp para kazanmak istiyorsanız bu skili geliştirmeniz gerek. Kazandığınız puanların %80-85 si Structure puan olarakda ekleniyo. Merchant Ship için zorunlu bir skilldir. Her structure lvl kazandığınızda gemi kapasiteniz 5, sağlamlığı ise 40 artar. Eloquece şapka giyenlerin SP puanı artar ve tezgahınıza ekstra yer açmanızı sağlar. EXP kazanmanın yolları: Merchant Quest yapın. En çok puanı verir. Şehirlerde trend olan eşyaları satın. İki katı para ve puan kazanırsıznız Trend goods public Chat bölümünden görebilirsiniz. Ayrıca trader e gittiğinizde market e tıklarsanız o sehirde neyin popüler olduğunu görürsünüz. Fakat süre sınırlamalıdır yaklaşık 1 saatte bir değişir. Birbirine uzak mesafedeki şehirler arasında ticaret yaparsanız daha çok kazanırsınız. Sadece satın ağlınız ürünlerden EXP kazanırsınız bulduklarınızı sattığınızda kazanmıyorsunuz.

Stunt skiler:

1. Purchasing �passive: pasif skilldir kendiliğinden aktif olur. Alabileceğiniz goods levelini belirler. Lvl1 Purchasing Lvl1 goods alır. Lvl5 Purchasing ise Lvl 5 e kadar olan goods alabilirsiniz. Mechant Quest yaparken alacağınız görevler purchasing levelinize bağlıdır. Bazi Warrior Alliance quests de bu skilli gerektirir. Ama Merchant olmıcaksanız geliştirmeye gerek yok.

2. Negotiation �passive: Korsan gemilerine rüşvet(biribe) verirken daha az ödersiniz.

3. Vendition �passive: Teazgahınızda(booth/stall) alıp-satabileceğiniz ürün sayısını arttırır.

C.

Sea Battle (SB):

Bu skillde EXP kazandığınız zaman otomatikman Military Equipment EXP de kazanıyorsunuz. Bu da Battleships(savaş gemilerini)nin lvl atlaması için gerekli. EXP kazanmak için Smuggling Ships (siyah yelkenli olanlar) ile savaşabilirsiniz. Battlefield de savaşa katılabilirsiniz. Açıkdenize çıktığınızda savaşan gemileri görürsünüz. Warrior Alliance Quests yapabilirsiniz.

Stunt Skills :

1. Cannon Fight �passive: Deniz savaşında kullanılır. Geminize top yüklemek için gereklidir. Bu stunt skili geliştirmeniz demek daha yüksek lvl top alabilmeniz demek.

Cannon Attack Power= hasar gücü

Cannon Fight Raidus=top menzili

Fire Angle= mezil açısı

Loading time= ateşe hazır olma süresi 5000=5sn

2. Ramming �active: Deniz savaşlarında kullanılır. Geminize ram yüklemek için gereklidir. Kullandığınız zaman geminiz hedef gemiye doğru şiddietli bir şekilde çarpar. Bu skili kullanabilmek için geminizde mutlaka ram yüklü olması gerek. 30 SP harcar. Lvl yükseldikçe ram lvl de yükselir ve verdiğiniz zarar da artar. Geminizin hızı yükseldikçe verdiğiniz hasar artar. Pursuit(voyage stunt skill) ile birlikte kullanmak için mükemmel. Kötü yanı ise yavaş bir geminiz varsa düşman gemiye çok yaklaşırsınız ve uzaklaşmanız zor olur.

3. Grappling �active: deniz savaşında kullanılır. Geminize grapple aletini yüklemek için gereklidir. Kullanımı 30 SP harcar. 5 çeşit grapple vardır her çeşidinin ayrı bir işlevi vardır.

Grappling hooks= düşman gemisine çıkmanızı sağlar.

Mechanical hooks= düşman gemisini yavaşlatır.

Greek fire thrower= düşman gemisine ateş fırlatarak hasar vermenizi sağlar. Shipyard boss da satılmaz. NPC raiding Ships batırdığınızda kalıntılar arasında bulabilirsiniz. Merchant geminiz varsa idealdir.

Smoke Thrower= düşman gemisinin isabet oranını düşürür. Shipyard boss da satılmaz. NPV Raiding Ships batırdığınızda kalıntıları arasında bulursunuz.

Tracer Thrower= düşman gemisi tayfalarının savunmasını azaltır. Shipyard boss da satılmaz. NPC raiding Ships batırdığınızda kalıntılar arasında bulabilirsiniz. Diğer gemiye kanca attığınızda tayfaların savunmasını düşürebilirsiniz ve toplarınız karşı gemiye daha çok hasar verir.

II. Land Fighting Skills : Bare-handed Fighting, Weapon skills, Medicine

Bare-handed Fighting (BH)

Yüksek BH lvl=yüksek HP+DOdging rate

Silah kullanarak aldığınız EXP puanlarının %80 kadarı BH ye yazılır. Veya docker veya Trader den ağlınız carry görevlerini yaparak da EXP kazanabilirsiniz. Stunt skill yoktur.( aslında Osmanlı tokadı eklenebilir J)

Weapon Skills

4 çeşittir: Falchion, Sword-playing, Axe-playing, Shooting

EXP kazanmak için şehir kıyısındaki veya suburbdaki hayvanları öldürebilirsiniz. Ama hayvanın gücüne dikkat etmeyi unutmayın. Yada pirate gemilerine board yapıp kaptanları da öldürebilirsiniz ama bu arada da ölmemek için yeterince skill geliştirdiğinizden emin olun. Her silahın kendine has özellikleri vardır. Bu özellikler 4 gruba ayrılır:

· Passive: her zaman aktiftir.

· Active: kendiniz aktif edersiniz. Kullanımı 20 sn sürer ve 30 SP harcar.

· Ultimate: aktif skilldir. Lvl 61 olduğunda Barcelona veya Sevilledeki Skill Tutordan alabilirsiniz.

· Special: bazı silahlarda vardır kullanmak için silaha sağ tuşla tıklayın. Etkisi 60 sn sürer ancak 5 dk sonra tekrar kullanabilirsiniz.

A. Falchion: savunmanızı %20 arttırır.

Stunt Skills:

1. Power Slash : Active Hedefin savunmasını 20 yada 30 sn düşürür. Lvl1 hedefin savunmasını %11 düşürür. Lvl arttıkça bu oranda artar.

2. Fury Slash : Active Saldırınızın hızını ve isabetini artırı ama savunmanızı yavaşlatır.20-30 sn sürer. Lvl arttıkça isabetiniz da artar.

3. Lightning Slash : Passive Üst üste 2 hamle yaparsınız ama ikinci hamle daha az hasar verir.lvl arttıkça ikinci hamlenizin da hasarı artar.

4. Soul of Sabre: Ultimate Saldırıya uğrandığızda hemn arkasından hamle yapar.aldığınız hazarın %50 si kadar karşı tarafa zarar verir.aynı anda 1 den fazla hedefe saldırabilirsiniz. Kullandığınız zaman EXP kazanmazsınız.

B. Sword: Kılıç

Stunt Skills:

1. Stab : Active:hedefin isabetliliğini azaltır.

2. Critical Stab : Passive: isabetliliğinizi ve hasarı arttırır.

3. Launch Stab : Active: hasarı arttırır ama saldırı hızını düşürür. 20-30 s sürer. Lvl arttıkça hasar da artar.

4. Sword Dance: Ultimate: Üst üste 5 saldırı yaparsınız.kullanımı 100SP harcar

C. Axe: Balta, Savunmanızı %20 azaltır.

Stunut Skills:

1. Thunder Hack : Active: hedefin saldırıdan kurtulma ve isbet oarnını azaltır.

2. Block : Passive: her zaman olmasada düşmanın size verdiği zararı azaltır.

3. Defensive Stance : Active: savunmanızı oldukça arttırır. Kullanırken haret ememeli ve saldırmamalısınız yoksa skill kullanımı durur. Lvl 1 savunmayı %20 düşürme atkisini kaldırır. Her lvl 2 puan savunma ekler.

4. Rage of God : Ultimate: hedefe verdiğiniz zarar 3 katına çıkar. Iskalamazsınız.kullanımı 100SP harcar.

D. Gun: Savunmanızı %70 azaltır. Menzilli olan tek silahtır. Tabancaların orta menzili, tüfeklerin uzun menzili vardır.

Stunt Skills

1. Wounding Shot : Active: hedefin isabetliliğini azaltır, 3sn koşamaz

2. Rapid Fire : Passive: üst üste 2 atış yapar, ikinci atışın hasarı daha azdır.lvl artışı skill kullanımı sıklaştırır ve isabeti arttırır.

3. Sniping : Active: hasarı arttırır ama silahın dolum süresi uzar. %100 isabet. Kullanımı 10SP harcar. Lvl artışı verdiği zararı arttırır.

4. Kiss of Holy Gun : Ultimate: isabeti arttırır. Düşmanın vuruşunu azaltır.30sn sürer ve bu süre içinde kıpırdamamalısınız yoksa özellik kaybolur.

E. Medicine (MED) : Her lvl de SP artar. Bu skill sayesinde başkalarınıo iyileştirebilir, zehirlemeleri iyileştirebilir veya saldırılarını güçlendirebilirsiniz. MED lvl ve Stunt skilinize göre kullanabileceğiniz Potion(iksir) lvl değişir. İksiri kendi karakterinizde kullanabilirsiniz. Diğer karakterlere kullanabilirsiniz(yaklaşık iki katı EXP kazanırsınız).

Stunt Skills:

1. Healing �active (iyileştirme): daha fazla iyileştime gücü ve yüksek lvl iksir kullanabilmek için gereklidir. Kullanımı 30 SP harcar. Kendinizi iyileştirmek için iksirin üzerine sağtuşla tıklayın veya hotkey bara taşıyarak. Başkasını iyileştirmek için o kişinin yakınına gidin CTRL+a �aki onthe land sekmesinden Stunt skill iconuna tıklayın ve diğer kişinin avatarına tıklayın.

Low-level Healing Skill = Low-level Healing Potion

Secondary Healing Skill = Secondary Healing Potion

High-Level Medical Study Skill = High-Level Healing Potion
Skill level & etkileri :
LvL 1 = + 6 HP / second
LvL 2 = + 6 HP / second
LvL 3 = + 7 HP / second
LvL 4 = + 8 HP / second2. Poisoning �active (zehirleme): lvl yükseldikçe kullanabileceğiniz iksirin lvl de yükselir. Kullanmak için ilkönce silahınızı elinize alın ve inventorydeki poson(zehir)e sağtıklayın. Zehirlendiğinizde kendinizi iyileştirmek için antidote kullanın. Başkalarını kurmak için de healingde yaptığını gibi bu sefer antidote kullanın. Başkalarını iyilerştimek iyi derece EXP verir.

3. Blood Rage �active : incitancia potions kullanmak için gerekir. Kullanımı 30 SP alır. Hedefin saldırı hızı artar ama 20HP götürür. Hedefin HP si 20den azsa kullanamazsınız. Aybı healinde olduğu gibi incitancia potions için kullanılır.Collecting Skills : Mining, Timber-felling, Fishing, Planting

A. Mining (madencilik) metal toplamak için bu skille ihtiyacınız var. Metal gemi, silah, top, gemi kalkanı ve gemi başfigürü (ships / weapons / cannons / shields / figureheads) yapımında kullanılır. Skill tutordan bu skill i öğrendiğinizde size otomatik olarak kazma verilir. Maden çıkarmak için sburb a gidin, kazmanızı elinize alın tab tuşuna basarak üzerinde orestack yazan kayalara gidin ve sol tuşla tıklayın. Topladığınız mednleri metale çevirmek için command icona tıklayın.

Mining levelinize göre metal üretebilirsiniz.

LvL 1 - Pig Iron
LvL 11 - Pure Iron
LvL 21 - Bronze
LvL 31 - Brass
LvL 41 - Copper
LvL 51 - Green Silver
LvL 61 - Pure Silver
LvL 71 - Gold
LvL 81 - Purple Gold
LvL 91 - Black Gold

Her topladığınız maden 4SP harcar. Madeni metale çevirmek için 5SP harcanır. 3maden=1 metal.


Stunt Skills:


1. Ore Study �Passive: toplayabilceğiniz maden lvlini gösterir. Her şehrin maden lvl farklıdır.

2. Loading Practice �Passive: taşima kapasitenizi 5 puan arttırır.

3. Miner Spirit �Passive: her lvl 5 SP Ekler.

B. Timber-felling odun toplama. Maden ile aynıdır.

LvL 1 - Level 1 Timber
LvL 11 - Level 2 Timber
LvL 21 - Level 3 Timber
LvL 31 - Level 4 Timber
LvL 41 - Level 5 Timber
LvL 51 - Level 6 Timber
LvL 61 - Level 7 Timber
LvL 71 - Level 8 Timber
LvL 81 - Level 9 Timber
LvL 91 - Level 10 Timber


Stunt Skills:

1. Lumber Study �Passive: toplayabileceğiniz odun lvl gösterir.

LvL 1 - Level 1 log
LvL 2 - Level 2 log
LvL 3 - Level 3 log
LvL 4 - Level 4 log
LvL 5 - Level 5 log
LvL 6 - Level 6 log
LvL 7 - Level 7 log
LvL 8 - Level 8 log
LvL 9 - Level 9 log
LvL 10 - Level 10 log

2. Loading Practice �Passive: karakterinizin taşıma kapasitesi 5 puan artar.

3. Woodcutter Spirit - Passive : her lvl de 5SP artar.

C. Fishing balık tutmak, denizkabuğu(shell), cold iron ve eagle wood toplamak için bu skille ihtiyacınız var. Kabukları authenticator a götürerek para ve rep kazanın. Bazı merhant guild görevleri satılmayan bu öğerleri isteyebilir. Cold iron ve eaglewood yüksek lvl eşya yapımı için gereklidir. Ve lvl10 gemi yapımı için. Balıkçılık yapabilmek için skill tutorun verdiği Inferior fishingnet(balıkağı)ni geminizde gerekli yere koyun. Geminizin kabinlerinde bulacaksınız sol tıkla seçtikten sonra yeşil yana yerlere bırakın. Bundan sonra docker e giderek offshore açılın ve Shoal (balıkların zupladığı yerler) gidin demir atıp sol tıklayın ve beklemeye başlayın. Rastgele J stunt skill yoktur.

D. Planting (bitki ekme): iksir yapmak ve kumaş üretmek için bitkilere ihtiyacınız var. Skill tutordan öğrendiğinizde size inferior hoe(çapa) verir. Ekim yapabilmek için önce suburbdan tohum toplamanız gerek. Tohumları topladıktan sonra sburbda korkuluğun yakınlarına gidin, çapanızı elinize alarak tohumlara sağ tıklayarak ekmeye başların her tohum ektiğinizde bir adım ileri atın ve diğerini ekin. Ekinlerin büyümesi 20dk. Sürüyor. Ekinleriniz büyüdüğünde toplamak için 10dk.nız yoksa dşğer oyuncular ekinleriniz toplarlar. Her ekim 5SP harcar.

Stunt Skills:

1. Botany Study �Passive: ekebileceğiniz tohum lvli gösterir.

2. Loading Practice �Passive: her lvl taşıma kapasitenize 5 puan ekler

3. Harvesting �active: ekinlerinizi toplamanızı sağlar her lvl 1 ekin demektir.

III. Producing Skills : Alchemy, Sewing, Foundry, Ship-building

A. Alchemy : bu skill ile iksir yapabilirsiniz. Skill tutordan öğrendiğinizde inferior vessel ve low-lvl healing potion recipe(iyileştirme iksiri tarifi) alırsınız. Tarfin üzerine sağ tıklayarak nasıl yapıladığını öğrenmiş oluyorsunuz. Artık topladığınız bitkileri iksir yapabilirsiniz. CTRL+A tuşlarına basarak Alchemy iconunu tıklayın. Stunt skill yoktur.

B. Sewing: Kumaş şapka ve kıyafet yapabilmek için gereklidir.Skill tutor size Sewing Kit ( dikiş çantası) ve weaving manual verir. Weaving manul e sağ tıklayarak kumaş(cloth) yapmayı öğrenin.CTRL+A-Sewing->elinizdeki textile bitkilerini cloth(kumaş)a çevirin ve aynı menüden istediğiniz giysi veya şapkayı yapın. Giysi veya şapka yapabilmek için tailordan Drawing(çizim) almanız gereklidir. Her birini bir kere almanız yeterli. Aldıktan sonra üzerine sağtıklayın. Sewing lvl e göre yapabileceğiniz kıyafetler değişir.

C. Foundry: Bu skill ile gemi topu(cannon) ve silah yaparsınız. Skill tutordan öğrendiğinizde size çekiç(hammer) ve drawing verir. Çekicinizi elinize alın CTRL+A comman window u açarak foundry iconunu seçin ve açılan menüden yapmak istedğiniz aleti seçin.
avatar
BeTeRBöCeK
Admin

Ikizler Ejderha
Mesaj Sayısı : 67
Rank of Nobbility : 3
Kayıt tarihi : 17/11/09
Yaş : 42
Nerden : Tortuga

Kullanıcı profilini gör http://vcotr.creaforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz